Utställningar
Rädd eller beredd
En interaktiv och upplevelsebaserad utställning om kriser, krig och människans roll i Sveriges beredskap.
När krisen slår till, vad gör du då? Utställningen Rädd eller beredd handlar om individen som resurs i samhället vid kriser och krig. Både historiskt, i vår samtid och inför framtiden.
I flera interaktiva stationer får du pröva olika valsituationer – till exempel vad du ska göra vid ett längre elavbrott och vad som är viktigast att ha i beredskap hemma. Här får du fundera över hur du själv skulle agera vid större störningar i samhället eller i krig.
I utställningen får du också ta del av andra människors erfarenheter av krig, katastrofer och samhällskriser – från terrordådet på Drottninggatan och skogsbränderna i Hälsingland, till andra världskriget och kriget i Ukraina.
Mer om Rädd eller beredd
För skolor fungerar utställningen som ett pedagogiskt verktyg kopplat till undervisningen om Sveriges totalförsvar i gymnasiet. Tidigare har Rädd eller beredd visats som en turnerande containerutställning – främst för skolor – och togs fram i samarbete med dåvarande MSB. Nu har utställningen vidareutvecklats för Armémuseum tillsammans med Rädda Barnen. Rädd eller beredd är nu en del i den så kallade Testsalongen där museet tillsammans med sina besökare vill undersöka vad framtidens Armémuseum kan vara.